نوع جستجو

همه چیز درباره ماءالشعیر

blank

از آنجا که این روزها ماءالشعیر به یکی از پرطرفدار ترین نوشیدنی ها تبدیل شده است ، با ارائه مطالب زیر قصد داریم تا اطلاعات کافی در مورد این نوشیدنی  را در اختیار شما قرار دهیم.

ماءالشعیر چیست ؟

نوعی نوشیدنی گازدار غیرالکلی حلال می باشد که از عصاره جوانه جو تهیه شده و به آن آبجوی غیر الکلی نیز می گو.یند.این نوشیدنی دارای ترکیباتی از جمله ویتامین C و B ،ساکارز ، گلوکز ، مالتوز ، اسیدهای آلی ، انواع اسیدهای آمینه ، املاح و آب گازدار می باشد.

ماءالشعیر در لغت

این لغت از دو واژه عربی”  ماء ”  به معنی آب و ” الشعیر ”  به معنی جو تشکیل شده است و در فارسی به معنی آبجویی است  که پس از تولید، الکل آن حذف شده است. همچنین در فرهنگ معین به این معنا است : نوشابه گازدار غیرالکلی که از عصارة جوانه جو می سازند.

فرایند تولید ماءالشعیر

ماءالشعیر طبیعی

ماءالشعیر طبیعی

برای تهیه ماءالشعیر در سرتاسر دنیا غالبا از نوعی جو بنام جوی دو ردیفه استفاده میشود، که مراحل تولید آن به شرح ذیل می باشد :

 • جو پس از ورور به کارخانه پاک و تمیز می شود.
 • به سالن جوانه زنی منتقل می شود  که البته قبل از آن باید به مخازن شست وشو و ضدعفونی هدایت شده  تا تمام ناخالصی ها گرفته شود.
 • به کوره فرستاده میشود ( پس از پنج روز ) ، سپس شروع به جوانه زدن می کند و به مالت تبدیل می شود.

نکته : دمای سالن باید  بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت آن بالای ۷۰ درصد باشد  تا جو بین ۹ تا ۱۱ میلی‌متر جوانه زده و به مالت تبدیل شود.

 • بعد از آن مالت نوبت  واحد پخت است  که در مخزنی ریخته شده، برای ۳۰ دقیقه خیس خورده، آسیاب شده و در تانک پخت ریخته می‌شود.
 • مالت را همراه با آب به مدت ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه و در دمای ۷۶ درجه سانتی‌گراد می‌پزند. سپس تانک فیلتراسیون منتقل شده و تفاله از آن جدا می‌شود.
 • مایع بدست آمده به تانک جوش منتقل شده و در آنجا به آن عصارهٔ رازک و شکر اضافه میشود.

نکته : رازک باعث ایجاد ویژگی خاص در این نوشیدنی می شود.زیرا  با رسوب پروتئین باعث شفافیت آن شده و عطر خاصی به آن می‌بخشد . همچنین ته مزه تلخ ماءالشعیر مربوط به رازک است. رازک با خاصیت آنتی‌بیوتیکی به پایداری ماءالشعیر کمک کرده وموجب ثبات این نوشیدنی نیز میشود.

 • مایع بدست آمده به چیلر منتقل شده و در آنجا شوک حرارتی داده می‌شود تا از الکلی شدن جلوگیری شود.
 • شربت بدست آمده به سردخانه رفته و حجم آن با آب دو برابر شده، سپس وارد دستگاه فیلتراسیون می‌شود تا مایع شفافی به نام ماءالشعیر بدست می‌آید.
 • در مرحله آخر به سالن بسته ‌بندی می رود تا  مایع بدست آمده در شیشه یا قوطی  به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۷۲ درجه سانتی‌گراد پاستوریزه ‌شود.
ماءالشعیر

ماءالشعیر غیر الکلی

تفاوت ماء الشعیر با مالت

برای تهیه نوشیدنی مالت از عصاره مالت جو استفاده  می شود و تولید آن به صورت ساده و بدون شکر است و یا به صورت نوشیدنی طعم دار که حاوی شکر است، تولید می شود. از مخلوط کردن جو، رازک و آب ، مالت تهیه میشود و ممکن است برای تولید آن از مواد دیگری مثل ذرت، برنج و دکستروز نیز استفاده ‌شود. اجزای تشکیل دهنده یک نوشیدنی مالت بطور کلی عبارتند از : آب، گاز Co-2 ، اسیدهای آلی و عصاره رازک است.

جو، رازک، مخمر و آب تشکیل دهنده مواد ماءالشعیر هستند، که مواد اولیه آنها به کمک دستگاه‌های مخصوص با هم مخلوط و با نوشیدنی تخمیر می‌شود تا درنهایت در آن حباب‌های الکل ایجاد شود. سپس از طریق حرارت، الکل ایجاد شده را برای رسیدن به ماءالشعیر بدون الکل تبخیر می‌کنند تا ماءالشعیر حلال ساخته شود.

همچنین باید توجه داشت که  فرایند تخمیر برای تولید هر یک از نوشیدنی‌های مالت و ماءالشعیر متفاوت از یکدیگر است. روشن است که برای تولید هر دوی آنها از مخمر استفاده می‌شود، اما مخمر استفاده شده در مرحله تخمیر هر یک متفاوت از دیگری می باشد.. از نظر طعم معمولا ماءالشعیر نسبت به نوشیدنی مالت طعم تلخ‌تری دارد چرا که نوشیدنی مالت به دلیل وجود دانه‌های ذرتِ شیرین شده، برنج و دکستروز، طعم نسبتا شیرینی پیدا می کند.

خواص و فواید ماءالشعیر غیر الکلی و طبیعی

آبجوی غیر الکلی

ماء الشعیر دارای خواص درمانی بسیار زیاد و متعددی می باشد که برخی از آ نها عبارتند از :

 1. رفع تشنگی
 2. رفع استرس و اختلالات عصبی
 3. روشن شدن ، شفافیت و قابل انعطاف تر شدن پوست
 4.  تقویت مو ، خوش حالت  ، نرم و لطیف شدن مو و جلوگیری از ریزش آن
 5. افزایش ضریب هوشی
 6. بازسازی وهمچنین تأمین انرژی ازدست‌ رفته ی بدن
 7. موثر در رفع التهاب روده و درمان یبوست
 8. دفع سنگ کلیه، مُدِر، ضدعفونی‌کنندهٔ دستگاه گوارش و دستگاه تنفس
 9. کاهش خطرابتلا به  بیماری‌های قلبی و بعضی از انواع سرطان ها
 10. جلوگیری از پوکی استخوان

آیا ماءالشعیر برای بدن مضر است ؟

در جواب به این سوال باید توجه داشت که مصرف بی رویه هرگونه مواد غذایی باعث ایجاد مشکلاتی در بدن می شود .مصرف بیش از حد ماءالشعیر به علت داشتن اسید فسفریک میتواند باعث ایجاد پوکی استخوان و اضافه وزن شود.همچنین رازک موجود در آن ممکن است اختلالات هورمونی در زنان و مردان ایجاد کند و در آخر به علت وجود ترکیبات صنعتی و مصنوعی مختلف که برای ایجاد طعم های مختلف در ماء الشعیر استفاده می شود ،گاها ممکن است دربرخی افراد حساسیت و آلرژی ایجاد کند.

 

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *